Canlıların Sınıflandırılmasını, mantarlar alemini, insan yaşamındaki yerini, zehirli ve yenebilen mantarların tanıtılmasını ve mantarlara ilişkin bilgiler

Amanita thiersii
02/11/2018
Harun
Paylaş

Amanita thiersii, mikorizal olan çoğu türün aksine, ölü ot köklerinin saprobik bir ayrıştırıcısıdır ve ormanda veya ağaçlarla birlikte bulunmaz. Bir mesafeden, Amanita thiersii kolayca Kuzey Amerika genelinde yaz çimenler bilinen bir özelliği olan Chlorophyllum molybdites ile karıştırılır. Ancak, Klorofilum moliblitlerinden farklı olarak, Amanita thiersii’nin olgunlaşan beyaz solungaçları vardır ve tüylü, yapışkan evrensel örtü malzemesiyle baştan aşağı örtülüdür.

 

Amanita thiersii başlangıçta Teksas’tan tanımlanmıştır (Thiers, 1957) – ancak türler son birkaç on yıl içinde genişlemektedir. Benim bölgemde (merkezi Illinois), 20 yıl önce hiç görülmemişti; şimdi çok yaygın bir çim süslemedir. Geçtiğimiz on yılda merkezi Indiana’daki ilk belgelenmiş görünümlerini yaptı ve yakın zamanda Güney Ohio ve Baltimore’dan bana gönderilen türlerin fotoğraflarını çektim. Türler, belki de Büyük Göller’in altında, sıcaklık ile ilişkili bir kuzey sınırına sahip gibi görünmektedir; Chicagoland, bölgeye Baltimore’dan daha yakın olsa da, henüz kuzey Illinois’de ortaya çıkmadı. Daha sonra, burada hakim rüzgarlar batıdan doğuya doğru hareket ederler ve eğer rüzgar akımları yoluyla dağılma yayılımı, aralık genişleme modu ise, bu alternatif bir açıklama sağlayabilir.

 

Thiers (1957) orijinal olarak bu türe “Amanita alba” adını vermişti, fakat görünüşe göre ismin zaten kullanımda olduğunun farkında değildi; Böylece Bas (1969), meşru bir isim vermek için türlerin ismini değiştirmek zorunda kaldı.

 

Açıklama:

 

Ekoloji: Otlarda Saprobik; tek başına büyüyen, dağınık, greve ya da çimler ve çayırlarda yaylar ve peri halkaları; yaz; Büyük Göller’in güneyinde (yukarıdaki tartışmaya bakınız). Resimli ve anlatılan koleksiyonlar Indiana ve Illinois’den.

 

Kap: 3–15 cm; İlk olarak dışbükey yumurta şeklinde, geniş bir dışbükey veya neredeyse düz hale gelir; yumuşak; kuru; Tozlu, tüylü, evrensel örtü malzemesiyle kaplanmış (bazen yağmur yağarak yıkanmış); beyaz; marj peçe kalıntıları ile asılı kaldı.

 

Solungaçlar: Kökten ya da neredeyse öyle; yakın veya neredeyse uzak; kısa solungaçlar; beyaz, hafif sarımsı olgunlaşır.

 

Kök: 10–19 cm uzunluğunda; 1–2 cm genişliğinde; sağlam; çok hafif büyütülmüş bir taban üzerinde eşittir; etekli, beyaz halka ile; halkanın üstünde kel; halkanın altında şapka gibi tüylü; volva tozu ve belirsiz; bazal miselyum beyazı.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid