Canlıların Sınıflandırılmasını, mantarlar alemini, insan yaşamındaki yerini, zehirli ve yenebilen mantarların tanıtılmasını ve mantarlara ilişkin bilgiler

Dünyanın En Zehirli 7 Mantarı
18/10/2018
Harun
Paylaş

Her ne kadar 70-80 zehirli mantar türünden sadece birkaç tanesi yutulduğunda ölümcül olsa da, bu ölümcül mantarların çoğu yenilebilir türlere talihsiz bir benzerlik taşır ve bu nedenle de özellikle tehlikelidir. Bu korkunç öldürücü mantarlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

7.Ölüm Mantarı (Death Cap) (Amanita phalloides)

ölüm mantarı

Belki de tüm mantarların en ölümcül olanı, ölüm kuvveti Avrupa çapında bulunur ve yenilebilir saman mantarları ve sezar mantarlarını yakından andırır. Isıya dayanıklı amatoksinler pişirme sıcaklıklarına dayanır ve vücuttaki hücrelere hızla zarar verir. Tüketimden sonra 6 ila 12 saat içinde şiddetli karın ağrısı, kusma ve kanlı ishal ortaya çıkar ve dokulardan hızlı sıvı kaybına ve yoğun susuzluğa neden olur. Karaciğer, böbrek ve santral sinir sisteminin ciddi tutulum belirtileri, idrar çıkısındaki azalma ve kan şekerinin düşürülmesi de dahil olmak üzere kısa bir süre sonra ortaya çıkar. Bu durum, olayların yüzde 50’sinden fazlasında koma ve ölüme yol açar. Kayda değer ölümler arasında 1534 yılında kaza sonucu ölüm cezası zehirlenmesi sonucu ölen Papa VII. Clement ve muhtemelen 54 CE’de Roma İmparatoru Claudius sayılabilir.

6.Conocybe filaris

Conocybe filaris

Conocybe filaris, özellikle Kuzeybatı Pasifik’te yaygın olan masum görünümlü bir çim mantarıdır. Ölüm kapağı mantarı ile aynı mikotoksinlere sahip olan C. filaris yenilirse potansiyel olarak ölümcül olabilir. Gastrointestinal semptomların başlangıcı, mantarların tüketilmesinden 6-24 saat sonra ortaya çıkar ve sıklıkla gıda zehirlenmesi veya mide gribi ile ilgili ilk yanlış tanıya yol açar. Hasta, sadece karaciğer ve böbrek yetmezliği ile birleştiğinde gastrointestinal sıkıntının yaşamı tehdit eden bir yeniden ortaya çıkmasından muzdarip gibi görünebilir.

5.Webcaps (Cortinarius türleri)

Webcaps

 İki webcap türü, ölümcül ağlar (Cortinarius rubellus) ve aptalın web kafesi (Cortinarius orellanus), hem birbirinin hem de yenilebilir çeşitlerin görünümüne çok benzemektedir. Bu mantarlar başlangıçta ortak grip benzeri belirtilere neden olan orellanin olarak bilinen bir zehir içerir. Orellanin sinsi uzun bir gecikme periyoduna sahiptir ve semptomlara neden olmak için 2 ila 3 hafta sürebilir ve sıklıkla yanlış tanıya neden olabilir. Toksin sonuçta tedavi edilmezse böbrek yetmezliğine ve ölüme neden olur. 2008 yılında, İngiliz yazar Nicholas Evans, akrabalarına webcap mantarlarını yanlışlıkla toplayıp hizmet etti ve bunlardan dördü hastaneye kaldırıldı. O, karısı ve kayınbiraderinin hepsi zehirlenmenin bir sonucu olarak böbrek nakillerine ihtiyaç duyuyordu.

4.Sonbahar Skullcap (Galerina marginata)

Autumn Skullcap

Kuzey Yarıkürede ve Avustralya’nın bazı kısımlarında yaygın olan Galerina marginata, ölüm kapaklı mantarla aynı amatoksinlerle dolu, tahta, çürüyen bir mantardır. Yutma, ishal, kusma, hipotermi ve karaciğer hasarına neden olur ve tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir. Yenilebilir türlere özellikle benzemese de, halüsinojenik Psilocybe mantarları için sonbahar kafatası kapağını taşıyan koleksiyonculara çeşitli ölümler ve zehirlenmeler atfedilmiştir.


3.Melekler Yok Edici (Amanita türleri)


iamanit001p4

Yok eden melekler, Amanita cinsinden aslında tamamen beyaz mantarların birkaç türü. Bu inanılmaz derecede zehirli mantarlar, yenilebilir düğme mantarlarına ve çayır mantarlarına çok benziyor ve birçok olayda yanlışlıkla toplanıyor. Bu türlerden biri olan Amanita bisporigera, en zehirli Kuzey Amerika mantarı olarak kabul edilir. Semptomlar ortaya çıkması 5 ila 24 saat arasında sürer ve kusma, deliryum, kasılma, ishal, karaciğer ve böbrek yetmezliğini içerir ve genellikle ölüme yol açar.

2.Podostroma cornu-dama

Podostroma cornu-damae

Bu nadir mantar Asya’ya özgüdür ve Japonya ve Kore’de bir dizi ölümden sorumlu olmuştur. Kırmızı meyve veren organları, trikotesen mikotoksinler olarak bilinen güçlü toksinler içerir ve bunları tüketebilecek kadar şanssız olanlarda çoklu organ yetmezliğine neden olabilir. Zehirlenme belirtileri mide ağrısı, deri soyulması, saç dökülmesi, düşük tansiyon, karaciğer nekrozu, akut böbrek yetmezliğini içerir ve tedavi edilmezse ölümle sonuçlanır.


1.Ölümcül Dapperling (Lepiota brunneoincarnata)

ölümcül

Ölümcül dapperling, amatoksin içerdiği bilinen bir solungaç mantarıdır. Avrupa çapında ve Asya’nın bazı bölgelerinde yaygın olarak dağıtılan mantar, oldukça zararsız ve yenilebilir çeşitler ile karıştırılmış olsa da, zehirlenmeler çok yaygın değildir. Kaza sonucu tüketim ciddi karaciğer toksisitesine yol açar ve acil tedavi alınmazsa ölümcül sonuçlara yol açabilir.

https://www.britannica.com/list/7-of-the-worlds-most-poisonous-mushrooms sayfasından çevrilerek yayınlanmıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid