Canlıların Sınıflandırılmasını, mantarlar alemini, insan yaşamındaki yerini, zehirli ve yenebilen mantarların tanıtılmasını ve mantarlara ilişkin bilgiler

Korunmanın yolları:
27/09/2018
Harun
Paylaş

İşte toplumlar arası fark da burada benzer bir şekilde ortaya çıkıyordu. Bizde insanlar trafik kurallarını öğrenmeden trafiğe çıkarlar. Elbette ki mantar toplamanın kurallarını öğrenmeden mantar toplayacaklardır. Mantar zehirlenmelerinin nedeni -özellikle şehirlerde- bu olguda yatıyordu.

O zaman yapılacak şey insanlara mantar toplamanın kurallarını anlatmak, öğretmek, benimsetmek ve uyulmasını sağlamaya çalışmaktı. Nasıl ki trafik kazaları oluyor diye insanlara otomobil kullanmamalarını öğütlemiyor isek zehirlenme olayları nedeniyle de insanların mantar toplamasını engellemeye çalışmak da abesle iştigal (saçmalamak!) olur. Ayrıca mantar zehirlenmeleri trafik kazalarına göre hemen hemen hiç denecek kadar azdır

Oysa bizde tam da bu yapılmakta insanlara sadece, her konuda olduğu gibi gereksiz korku salınmaya çalışılmaktadır. Bir Türk doktoru bir keresinde aynen şunları söyleyebilmektedir:
“İnsanların ormandan mantar toplayıp yemeleri engellenemediği sürece mantar zehirlenmelerinin önüne geçilemez!”

Yani bu düşünce fırsatını bulup meclise gelebilse mantar toplamayı yasaklayan kanunlar çıkarabilecektir. Sonuç olarak mantar toplayıp yiyen kırsal kesim insanları bu okumuş cühela takımı eliyle bundan menedilmek istenecektir. Sen seyreyle o zaman kopacak gürültüyü ve ayaklanacak(!) halkı bastırma girişimlerini.

Görülüyor ki ülkemizin sosyal olaylarını ve bunlara yönelik sosyal(!) politikaların temelsizliğini bir mantar konusunda bile açık seçik görebilme olanağı bulunuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid