Canlıların Sınıflandırılmasını, mantarlar alemini, insan yaşamındaki yerini, zehirli ve yenebilen mantarların tanıtılmasını ve mantarlara ilişkin bilgiler

Mantar Dünyasına Dair En Tuhaf Bilgiler
02/10/2018
Harun
Paylaş

Kimi zaman Şirinler’e ev oldular, kimi zaman sofralarımızın en lezzetli köşesinde yer aldılar.

Evet onlar fungi aleminin en tuhaf üyesi mantarlar!

Tuhaf ve renkli görünümleri, insanı hayrete düşüren özellikleriyle onlar hakkında bilinmeyen herşey burada!

Şaşırmaya Hazır Mısınız?

1) Karanlıkta Parlayan Mantar Türleri Var

Bazı mantarlar geceleri parlarlar, hem de fosforlu bir ışıltıyla. Her geçen gün parladığı keşfedilen mantarların sayısı artmakta. Ancak şu için karanlıkta fosforlu bir görünümle parladığı bilinen 75 mantar türü bulunmaktadır.

2) %90’ı Sudur

Bazı istisnalar haricinde mantar türleri ortalama %90 oranında su içerir.

3) Hayvanlarda Mantarların Halüsinasyon Etkisine Maruz Kalabilir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sadece insanlar değil aynı zamanda hayvanlarda halüsinasyon etkisi yaratan mantarların etkisi altına girebilir. Üstelik pek çok insan gibi, hayvanlardan bu etkiden oldukça keyif alabiliyorlar. Mantar etkisi altındayken oldukça tuhaf bir şekilde davranan çeşitli hayvan fotoğraflarına ve videolarına internette denk gelmek mümkün.

4) Doğal Böceksavarlar

Mantar bazı canlıları kendilerine doğru çekerken, bazı canlılar için oldukça rahatsız edicidirler.Mantar sporları, 200.000’den fazla böcek için oldukça güçlü bir böceksavardır. Üstelik bu doğal böceksavarların çevreye herhangi bir zararlı etkisi bulunmaz.

5) D Vitamini Kaynağı

6)Super Mario’nun Mantarı Gerçek

Efsanevi atari oyunu Super Mario’daki kırmızı mantarı hatırlarsınız. Mario bu mantarı yiyerek iki katına çıkıyor ve oyunda daha da güçleniyordu. İşte bu mantar gerçek.  Amanita Muscaria adı verilen bu mantar türü, yiyen kişiyi zehirleyerek, denge duygusunun kaybolmasına neden oluyor. Kişi kendini ve dünyayı daha büyük görüyor ve hissediyor. Merak etmeyin mantarın zehri öldürücü değil.

7) Magic Mushroom En Güvenli Uyuşturucu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19 uyuşturucu etkili madde üzerinde yapılan araştırmada magic mushroom olarak adlandırılan ve halüsinasyon etkisi yaratan mantar en güvenli uyuşturucu olarak seçildi. Alkol, sigara ve pek çok uyuşturucu maddeden çok daha fazla insanın ölümüne veya sağlık sorunlarına neden olan bu mantarın gene de ülkemizde yasal olmadığını belirtmek gerekiyor

200’den fazla çeşidi bulunan bu mantarların, insanlık tarihin bilinen en eski dönemlerinden beri de kullanılıyor.

8) Çok Hızlı Büyürler

Büyüme rekoru onların elindedir desek yalan söylemiş olmayız. Bir defa zemine yerleşen bir mantar, 24 saatte kendi boyutunun 2 katına çıkabilir.

9) Kızarmış Tavuk Tadında Mantar

Kuzey Amerika’da bulunan bir tür mantarın tadı diğer pek çok mantardan ayrılıyor. Çünkü tadanlara göre bu mantarın tadı aynı kızarmış tavuk. Evet yanlış duymadınız, bildiğimiz kızarmış tavuktan bahsediyoruz.

10) Bitki Mi Hayvan Mı?

İkisi de deği. Çünkü mantarlar bir canlılar alemindeki bir başka kategoriye aitler; onlar bir fungi.

11) Dünyadaki En Büyük Canlısı Bal Mantarı

Büyüklük algınız ne kadar bilmiyoruz, ancak ABD’nin Oregon bölgesinde Blue Mountains dağlarında yer alan bal mantarları dünyanın en büyük canlısı olarak nitelendirilebilir. 3,8 kilometre çapında bir alana yayılan bu bal mantarı, genetik olarak benzer oldukları için toprak altında birleşip bir tek gövde oluşturmuşlar. Ormandaki bu devasa organizma ağının 605 ton olduğu düşünülüyor. Bu mantarların 1900 ila 8650 yaşında olduğu tespit edilmiş durumda.

Ve işin tuhaf kısmı bu mantar ailesi büyümeye devam ediyor.

12) Chaga Mantarı

Bu tuhaf görünümlü mantarlar içerdikleri besleyici bileşenler nedeniyle insan bedenine sayılamayacak kadar çok fayda sağlıyor. İnanılmaz yüksek oranda antioksidan içeren Chaga mantarı kemik gelişiminden, sinir yenilenmesine kadar sayısız faydayı içerisinde taşıyor.

13) Ölümsüzdürler

Fungi ailesinin yaşam süresi bilinmiyor. Yüzyıllarca yaşayabilen mantarların ölümsüz olduğuna dair bir inanış vardır.

14) Antioksidan ve Probiyotikdirler

Pek çok hastalığın tedavisinde, önlenmesinde yardımcı olan antioksidanlara mantarlar da bolca rastlamak mümkündür.

Sindirim sisteminde yaşayan yararlı bakteriler olarak bilinen probiyotikleri, doğadan bulunan bazı gıdalar sayesinde tüketmek mümkündür. Mantarlar zengin probiyotik deposudur.

15) Paketleme Amaçlı Kullanılmışlıkları Var

2006 yılında Amerika menşeli Ecovative, mantarların kök kısmında bulunan mycelium maddesini paketleme malzemesi üretmek amacıyla kullandı. IKEA, Dell gibi şirketler tarafından kullanılan bu paketler hem doğa dostu, hem de geri dönüştürülebilir.

16) 1000 Dolarlık Mantar

Dünyanın en pahalı yiyecekleri arasında bir de mantar türü bulunuyor. Matsutake adı verilen bu mantar oldukça sınırlı sayıda bulunması nedeniyle bu kadar pahalı. Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa’da bulunan bu mantara en çok Japonya’da rastlanılabilir.

Genel olarak yere düşen yaprakların altın saklanan bu mantarın Japonya’da yıllık hassadı sadece 1000 ton ile sınırlı.

17) Kanser Düşmanı Mantarlar

2004 yılında Çin’de kadınlar üzerinde yapılan bir çalışma, mantar tüketiminin kanser riskini azaltmada etkili olduğunu gösteriyor. Araştırma verilerine göre düzenli yeşil çay içen ve mantar yiyen kadınların meme kanserine yakalanma riski %90 oranında daha düşük.

18) Mantarlar İnsanlarla Akraba

İşte bu oldukça şaşırtıcı bir bilgi. Fungiler bitkilerde daha çok insanlarla akraba. Hatta bazı evrim teorilerine göre fungiler ve Homosapiensler aynı kökene dayanmaktadır.

19)  Cinsel Zevk Veren Mantar

Hawai’de yetişen Peçeli Leydi mantar cinsi ise kadınlar üzerinde oldukça tuhaf bir etkiye sahip. Bu mantarı koklayan 2 kadından 1’i orgazm oluyor.

2001 yılında keşfedilen bu tuhaf turuncu mantar, içerisinde bulunan ve kadınların orgazm olurken salgıladıkları hormona benzeyen bileşenler nedeniyle böyle bir etkiye sahip olduğu biliniyor. Hawai adasında donmuş lav tabakaları içerisinde nadiren yetişen bu mantar koklanıldığı saniye orgazm etkisi yaratıyor.

Bu tuhaf mantarı koklayan erkekler ise mantarın kokusunu tiksindirici olarak nitelendiriyorlar.

20) Kendi Rüzgarlarını Yaratırlar

Bilindiği üzere mantarlar çevrelerine yaydıkları sporlar aracılığı ile ürerler. Ve kimi zaman doğaya bırakılan yoğun miktardaki spor ciddi bir hava akımı yaratır. Sporlarla birlikte bırakılan su bu hava akımının ufak çapta bir rüzgara dönüştüğünü söylemek mümkün.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid