Canlıların Sınıflandırılmasını, mantarlar alemini, insan yaşamındaki yerini, zehirli ve yenebilen mantarların tanıtılmasını ve mantarlara ilişkin bilgiler

Mantar konusunda yayınlar:
27/09/2018
Harun
Paylaş

Yaptığımız araştırmalar sonucu gördük ki Türkiye’de insanlara bu şekilde mantarları tanımayı öğreten, mantarlar hakkında genel olarak bilgi veren, onlardan yararlanmanın yol ve yöntemini, elbetteki korunmanın da yol ve yöntemini öğreten bir yayın yoktu.
Not: Bugün web sayfalarında mantarlara ilişkin oldukça geniş yayınlar yapılıyor ve mantar konulu bir de kitap çıkmış bulunuyor. Ama sitemiz kapsam ve oluşturuluş tekniği bakımından henüz daha aşılmış değil.

Yayınlar genellikle ya mesleki alanlarda, örneğin ormancılıkla ilgili olarak yada yine mesleki alanda fakat mantarın zararlarına ve zehirlenmelere karşı geliştirilmiş çalışmalardı. Halbuki bizim burada yaşadığımız bambaşka bir ortamdı ve bu ortamda mantar bir gıda, toplanması ve pişirilmesi de bir kültür birikimi olarak ele alınıyordu. Ayrıca mantar toplamak bir nevi doğa sporu ve hobi olarak halkın bilincinde yer etmişti.

Mantarın zararlarına karşı korunma da işte bu temelde, her konuda olduğu gibi bir etkinliğin olmazsa olmaz bir süreci olarak görülüyordu. Nasıl ki insanlar otomobil kullanmayı öğrenirlerken trafik kurallarını da öğrenmeleri(!) gerekiyorsa. Mantar toplamaya çıkacaklar da mantar toplamanın deyim yerinde ise kurallarını öğrenmeleri gerekecekti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid