Canlıların Sınıflandırılmasını, mantarlar alemini, insan yaşamındaki yerini, zehirli ve yenebilen mantarların tanıtılmasını ve mantarlara ilişkin bilgiler

Mantar: zehir mi – gıda mı?
27/09/2018
Harun
Paylaş

köygöçüren

Altta nefis bir yemeklik mantar:

Çörek mantarı

çörek

Burada bu konuyla ilgili olarak bir başka noktaya değinmek istiyoruz. En genelinde olduğu gibi insanlar gıdalarını doğrudan doğadan elde ediyorlar. Ve günümüze gelinceye kadar, hatta büyük ölçüde günümüzde de bu işi doğrudan kendileri yapıyorlar.

Kuşkusuz mantar da doğanın bir nimeti olarak insan gıdasını oluşturuyor.Tüm diğer yenen nesneler gibi mantarın da yenilip yenilmeyeceği, hangilerinin zararlı, tehlikeli yada yenilmez, hangilerinin yararlı ve yenilir olduğu tarihsel olarak çok uzun bir süre içinde öğrenildi. Elbette ki mantar diğer gıdalara oranla biraz daha dikkat ve özen isteyen bir gıda idi. Ama bir GIDA idi.

Aslında eski devirlerde Romalılar bu işi kolay(!) bir şekilde çözümlemişlerdi. Henüz tanımadıkları mantarları kölelere yediriyor, eğer ölmez iseler kendileri yemeye başlıyorlardı. Kuşkusuz bu yöntemi bugünün insanı kullanamıyor. Her ne kadar bu tür insani(!) denemeler için bu gün başka alanlarda insanlar kobay olarak kullanılabiliyorsa da medeniyet, bunu mantar alanında yapamayacak kadar ilerlemiş bulunuyor.

Bu başka alanlara örnek olarak:
– Yeni öldürücü silahları denemek için bazı kötü kişiler bahanesiyle belirli ülkelere insani(!) savaşlar açmak
– İlaç sanayiinde yeni ve çok karlı ilaçlar bulabilmek için insanları kobay olarak kullanmak
– Yeni geliştirilen işkence aletlerini deneyebilmek için terörist(!) avlamak vb. gösterilebilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid