Canlıların Sınıflandırılmasını, mantarlar alemini, insan yaşamındaki yerini, zehirli ve yenebilen mantarların tanıtılmasını ve mantarlara ilişkin bilgiler

Mantarlar
18/10/2018
Harun
Paylaş

Mantarlar, çoğul mantarlar, mantarlar, paslar, küfler, küfler, küf mantarları ve mantarları içeren yaklaşık 144.000 krallık mantarı türünün organizmalarından herhangi biri. Ayrıca mantar mantarları ve oomisetler (su kalıpları) da dahil olmak üzere, mantar mantarına ait olmayan ve genellikle mantar olarak adlandırılan mantarlar gibi birçok organizma vardır. Bu mantar benzeri organizmaların çoğu krallık Chromista’ya dahil edilir. Mantarlar yeryüzünde en yaygın olarak dağıtılan organizmalar arasındadır ve büyük çevresel ve tıbbi önemi vardır. Birçok mantar toprakta veya suda serbesttir; diğerleri bitki veya hayvanlarla parazitik veya simbiyotik ilişkiler oluştururlar.

Mantarlar ökaryotik organizmalardır; d

iğer bir deyişle hücreler, membrana bağlı organeller ve açıkça tanımlanmış çekirdekler içerir. Tarihsel olarak, mantarlar, bitki krallığına dahil edildi; bununla birlikte, mantarlar klorofil içermediğinden ve eşsiz yapısal ve fizyolojik özelliklerle (yani hücre çeperi ve hücre zarı bileşenleri) ayrıldıklarından, bitkilerden ayrıldılar. Ek olarak, mantarlar, hayvanlar da dahil olmak üzere tüm diğer canlı organizmalardan, başlıca bitkisel büyüme ve besin alımı modlarından açıkça ayırt edilirler. Mantarlar, organizmaların (miseliler) bedenlerini oluşturan filamentlerin (hif) uçlarından büyürler ve organik maddeyi midyelerine emmeden önce dışarıdan sindirirler.

Mantarlar ve mantar mantarları (zehirli mantarlar) hiçbir şekilde en çok sayıda veya ekonomik olarak önemli olan mantarlar olmakla birlikte, bunlar en kolay tanınanlardır. Mantar, mantar (çoğul mantarlar) için Latince kelime, tüm grup için durmaya geldi. Benzer şekilde, mantarların çalışması, mikoloji olarak bilinir; mantar, mitler için Yunanca kelimesinin geniş bir uygulaması. Mantarlar dışındaki mantarlar bazen topluca kalıp olarak adlandırılır, ancak bu terim ekmek küfü ile temsil edilen türdeki mantarlarla daha iyi sınırlandırılır. (Hem hayvan hem de mantar dünyalarının özelliklerini gösteren balçık kalıpları hakkında bilgi için, protist bakınız.)

Yenilebilir porcini mantarı (Boletus mantarı). Porcini mantarları Kuzey Yarımküre’de yaygın olarak dağılır ve bir dizi ağaç türüyle simbiyotik birlikler oluşturur.

porçini

https://www.britannica.com/science/fungus#ref519113 adresinden çeviri yapılarak alınmıştır

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid