Canlıların Sınıflandırılmasını, mantarlar alemini, insan yaşamındaki yerini, zehirli ve yenebilen mantarların tanıtılmasını ve mantarlara ilişkin bilgiler

ZEHİRLİ MANTARLAR ve MANTAR ZEHİRLENMESİ
04/10/2018
Harun
Paylaş

ZEHİRLİ MANTARLAR ve MANTAR ZEHİRLENMESİ
Büyük mantarlardan söz ederken bunları yenilebilen ve yenilemeyen mantarlar olarak ikiye ayırabiliriz. Yenilemeyen mantarlar ise kaba olarak iki gruba ayrılırlar:
Birinci gruba yenme değeri olmayan mantarlar girerler. Bunlar insan sağlığı için herhangi bir tehlikeli madde içermezler, ancak yenebilecek nitelikten de yoksundurlar.
İkinci grupta ise insan sağlığı açısından tehlikeli olan mantarlar girerler. Pek çok değişik madde vardır ki insan vücudu tarafından alınırlarsa tehlikeli olabilirler yada istenilmeyen etkilere neden olabilirler. Eğer bir mantar bu maddeleri insanlara etki edecek oranda içeriyorsa o mantarlara “zehirli mantarlar” denilmektedir.
Zehirli mantarlar esas olarak iki ana grupta ele alınabilirler:
Birinci gruba giren mantarlar, yenildiğinde mide ve barsak bozukluklarına, baş dönmesi vb. semptomlara neden olurlar. Ancak bunlar eğer çok fazla miktarda alınmaz ve müdahale edilmekte çok geç kalınmaz ise yaşamsal tehlike oluşturmazlar.

Ancak epey sayıda zehirli mantar vardır ki bunlar ikinci grubu oluştururlar. Bu gruba giren mantarlar vücut hücrelerini tahrip eden maddeleri veya aşırı dozda olmak üzere sinirleri etkileyen maddeleri içerirler. Bunlar için genel olarak öldürücü zehirli mantarlar deyimi kullanılmaktadır.

Mantarların insanlara istenilmeyen etkileri sadece bu zehirli maddeleri ihtiva etmelerinden gelmemektedir. Bunun yanında başka nedenlerden dolayı da mantar yiyen kişilerde olumsuz etkiler görülebilmektedir. Bu nedenleri şöyle sıralayabiliriz:
Mantar taze olarak yenilen bir gıdadır. Eğer fazla bekletilir, iyi saklanmaz vb. ise zararlı bakterilerin üremesine neden olunur. Yani günlük deyimle çabuk bozulurlar. Bozulmuş mantar yiyenlerde görülen mide bulantısı, kusma ve ishal kuşkusuz mantar zehirlenmesi olarak tanımlanamaz. Ancak halk arasında bu duruma da mantar zehirlenmesi denilmektedir.

Mantar, sindirilmesi zor bir gıdadır bu nedenle ilk defa mantar yiyen insanlarda hazımsızlık görülebilir. Özellikle fazla miktarda yendiğinde bu durum daha da sık görülebilir. Ne var ki bu geçici bir durumdur. Mideleri hassas olan insanların bu noktaya özel olarak dikkat etmeleri gerekmektedir.

Bazı insanlarda da mantarlarda bulunan bazı maddelere karşı allerji olabilir. Aynı yemeğin, o yemeği yiyen insanlardan sadece bir tanesine dokunması işte bu nedenledir. Bu açıdan, eğer bir kişi bir mantarı ilk kez yiyor ise, az miktarda yemesi doğru olur.

Bazı mantarlar ise alkol ile beraber alındığında zehirlenmelere neden olmaktadir. Gri renkli mürekkep mantarı (Coprinus atramentarius) bu konuda en çok bilinen mantar çeşididir.

En dikkate değer bir neden de psişik nedendir. Eğer insanlarda mantardan zehirlenme korkusu var ise o insanlar şu veya bu şekilde mantar yediklerinde aynen zehirli mantar yiyenlerde görülen semptomlar ortaya çıkmaktadır. O nedenle mantar yemekten korkan insanları mantar yemeye zorlamaktan kesinlikle kaçınmak gerekir. Bu psişik durum sadece mantardan korkanlarda görülmez, topladığı mantarlardan emin olmayan insanlar için de aynı durum söz konusudur. İnsanlar yemekten sonra çoğu kez hazım zorluğu, gaz vb. sorunları yaşarlar. Eğer bu etkiler mantar yendikten sonra ortaya çıkarsa, mantarı toplayan kişide de “acaba?” sorusu belirebilir. “Acaba yanlış mantar mı topladım?” kuşkusu da aynı sonucu doğurabilmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid